Mají kluby na Clubhouse smysl? A jak je založit?

14.03.2021

Jste už na Clubhouse, plánujete na něm pravidelný obsah, ale ještě jste nestihli založit vlastní klub? Nebo na něm zatím nejste, ale rádi se o této síti dozvíte více? V tomto článku se s vámi podělím o tři praktické tipy, jak klub založit. A pokud byste se chtěli ke klubům cokoli zeptat, napište dotaz do komentáře nebo se přijďte zeptat přímo na Clubhouse do některé z růmek klubu Podnikej strategicky.

Kdo může klub založit?

Minulý víkend se se zakládáním klubů doslova roztrhl pytel. Clubhouse totiž zrušil zakládání klubů pomocí registrace přes formulář, kdy se na schválení čekalo minimálně dva týdny, a aktivním uživatelům umožnil vytvoření klubu přímo v aplikaci v profilu. Podmínkou pro založení bylo, že uživatelé museli na Clubhouse v minulosti založit a moderovat alespoň tři růmky. Během uplynulého týdne tak vzniklo hned několik českých a slovenských klubů, včetně mých dvou, které jsem založila minulou neděli. Dva proto, že je to aktuální měsíční limit Clubhousu, ale hlavně z důvodu dvou odlišných projektů a různé cílovky (první projekt je určený pro podnikatele a marketéry, druhý propojuje ženy - podnikatelky, manažerky i ženy z nezisku).

A tady se dostávám k mému prvnímu tipu, který jsem minulý týden složitě dohledávala na internetu. Pokud jste aktivní uživatel a máte za sebou zmíněné tři růmky, ale ve svém profilu funkci pro založené nového klubu nevidíte, zachrání vás aktualizace aplikace. Tu provedete tak, že si Clubhouse vyhledáte v App Store, kliknete na jeho název a poté na nabídku "aktualizovat". Poté by se vám už mělo dole v profilu zobrazit kolečku s pluskem a klub bez problémů založíte.

Kde najdu plusko pro založení klubu?

Zmiňované kolečko s pluskem najdete úplně dole ve svém biu na řádku s kluby, které buď sledujete nebo ve kterých jste členy. Pokud máte delší bio, musíte skrolovat až úplně dolů, aby se vám vše zobrazilo. Na stejném místě si rovněž ověříte, jestli už máte tuto funkci k dispozici. Pokud se vám tam kolečko nezobrazí ani po výše popsané aktualizaci, musíte si ještě chvilku počkat a mezitím aktivně diskutovat a zakládat růmky. Pokud ve svém profilu kolečno s pluskem vidíte, klikněte na něj, zadejte název klubu, jeho popis, témata (můžete vybrat maximálně tři), nahrajte profilový obrázek a klub založte. Po založení klubu se vám obrázek s názvem klubu automaticky objeví ve vašem profilu, jako první klub úplně vlevo. Pokud si stejně jako já založíte kluby dva, budou tyto vedle sebe (viz druhý obrázek).

V současné době platí, že jeden uživatel může založit pouze dva kluby měsíčně. Pokud oba kluby už vytvoříte, objeví se vám po kliknutí na plusko tato hláška.

Jaký název klubu zvolit?

Název klubu doporučuji zvolit v souladu s vaší strategií na Clubhouse, aby bylo ideálně už z názvu jasné, o čem klub je a pro koho je určený. Svůj klub pro podnikatele a podnikatelky jsem tak pojmenovala Podnikej strategicky, protože mám ráda ve věcech systém a věřím ve strategické a ověřené postupy.

Název klubu si dobře promyslete, protože se v tuto chvíli nedá změnit. Na Clubhouse také platí, že se nemohou názvy duplikovat, takže pokud to s klubem na Clubhouse myslíte vážně a chcete si zabrat nějaké téma nebo oblast, se založením klubu neváhejte, aby vám název někdo nevyfoukl.

Pokud byste si chtěli ověřit, jestli je váš název ještě volný, můžete použít lupu vlevo nahoře v menu, zadat klíčové slovo a kliknout na vyhledávání pro kluby. Při zadání klíčového slova podnikání vám například vyjedou kluby jako CZ/SK CEOS & Founders, 24/7 Business Club, slovenský klub Malí podnikatelia/ľky, klub pro tvůrce a designéry Tvůrčí impérium, nebo již výše zmiňovaný klub Podnikej strategicky.

Závěrem se ještě rozepíšu, zda je dobré mít v klubu co nejvíce členů a jestli nový klub vůbec zakládat. Já osobně si členy do klubu vybírám podle toho, jestli je už znám osobně nebo z předešlých diskuzí na Clubhouse či na jiných sítích a jestli si myslím, že mají k mému tématu co říct. Profily bez fotky nebo bez vyplněného bia mají u mě šanci pouze na follow, což ale neznamená, že by se o akcích klubu nedozvěděli. Oznámení o klubových růmkách totiž dostávají jak členové, tak followeři, ale followeři nemají některé možnosti jako členové klubu. Nemohou například zakládat klubové růmky nebo zvát další členy do skupiny.

Co se motivace pro založení klubů týče, panují o tom na Clubhouse různé názory. Filip Vítek například radí, aby si růmky zakládali pouze ti, kteří plánují pravidelný a dlouhodobý obsah s frekvencí minimálně dvakrát týdně, Michal Ondra zase doporučuje se přidat do již existujícího klubu. Podle mne je dobré si klub založit, pokud máte pro vaše počínání na Clubhouse jasnou představu, když máte úzce zaměřené téma nebo pokud jste zatím nenašli nikoho s podobným pohledem na věc. Jestli jste ale raději součástí většího celku, zkuste si najít kluby blízké vašemu tématu, aktivně se zapojujte do diskuze, a když si se zakladateli sednete, oslovte je pro spolupráci.

A jakou máte zkušenou se zakládáním klubů vy? Napište do komentáře vaše kluby a důvody, proč jste je založili.

.